Zapowiedzi

Piotr Chmieliński

Piotr Chmieliński, kajakarz, zdobywca (z grupą Canoandes) Kanionu Colka, pierwszy człowiek, który przepłynął Amazonkę od źródeł do ujścia.

W lipcu 2011 roku opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o tragicznej śmierci Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza, zamordowanych na Ukajali w Peru. Wstrząsnęła i mną, gdy poszukiwania pary moich kajakowych przyjaciół, w których w pewnym stopniu uczestniczyłem, doprowadziły do dramatycznego odkrycia. Chciałbym jednak, by o Celinie i Jarku wspominać nie tylko w kontekście ich tragicznej śmierci i analiz o niebezpieczeństwach czyhających na przemierzających Amazonię eksploratorów. Nade wszystko trzeba pamiętać o dwóch bliskich sobie osobach, które z ogromnym entuzjazmem i radością wspólnie podróżowały przez życie i kajakami przez świat. Warto przywołać historie o pasjonatach, którzy wsiadali do swoich składaków, by płynąć na spotkanie nowych rzek, nowych miejsc, nowych ludzi i przygód. Warto przytoczyć ich relacje z podróży, prezentowane choćby na gdyńskich Kolosach, które porywały oczarowaną nimi publiczność na kajakowy spływ śladem tej niezwykłej dwójki i niewątpliwie urzekną także Czytelników książki Marcina Odrakiewicza.

Aleksander Doba

Aleksander Doba, kajakarz, pierwszy człowiek który samotnie przepłynął Atlantyk kajakiem.

Celina Mróz i Jarek Frąckiewicz to było wspaniałe małżeństwo połączone pasją do turystyki kajakowej. Ich sposób poznawania kraju i świata z kajaka cieszył się zaciekawieniem i podziwem innych. Pogodni, radośni, rozśpiewani, nastawieni przyjaźnie do wszystkich. Książka pozwoli nam zachować w pamięci tak interesujące osobowości.

Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk, podróżnik, kierownik akcji poszukiwawczej w 2011 roku.

Opracowywana przez Marcina Odrakiewicza książka o akcji poszukiwawczej po zaginionych na rzece Ukajali kajakarzach, Celinie Mróz i Jarosławie Frąckiewiczu, przedstawia ciekawą historię o wyzwaniu jakie postawili sobie ich przyjaciele i znajomi. Zorganizowane przez nich przedsięwzięcie, angażujące ludzi na trzech kontynentach, pozwoliło zarówno na poznanie prawdy o tej tragedii , jak i ujęcie morderców kajakarzy z Gdańska. Książka też przybliży sylwetki Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza, odważnego, nietuzinkowego małżeństwa, które na kajakach spłynęło dzikimi rzekami całego niemal świata. Dziesiąta rocznica tych wydarzeń prosi o przypomnienie tego dramatu, którym interesowała się cała Polska.